Първите новогодишни празненства
Най-ранните записани данни за отпразнуването на Нова година ни връщат около 4000 години назад в Древен Вавилон. За Вавилонци, първото Новолуние след Пролетното равноденствие (ден в края на Март, в който продължителността на деня и нощта се изравнява), отбелязвало първият ден от Новата година. Те го отпразнували с грандиозен религиозен фестивал, наречен Акиту, който включвал различни ритуали в продължение на 11 дни. В допълнение към новата година, Акиту, отпразнувал и победата на Вавилонския Бог на Небето Мардук над злата Морска Богиня Тиамат, като всичко това имало важна политическа цел - тогава било времето, когато нов Крал се качвал на престола или когато "мандатът" на настоящият управник е бил подновяван.
През Античността, цивилизациите от целият свят, разработвали все по-сложни календари и обикновенно за първи ден на годината, избирали ден свързан със земеделски или астрономически събития. В Египет, например, годината започвала с първите наводнения на Нил, които съвпадали и с изгряването на звездата Сириус. Първият ден на Китайската Нова година бил денят на второто новолуние след зимното слънцестоене.
Първият Римски календар се състоял от 10 месеца и 304 дни, според който всяка нова година започвала с Пролетното равноденствие, според древните източници, той бил изработен от Ромул, основателят на Рим. Друг Римски владетел - Нума Помпей, добавил към календара още 2 месеца - Януари и Февруари. През вековете, календарът постепенно бил синхронизиран със Слънцето, а през 46 г. пр. Хр., Юлий Цезар, разрешава проблема с календара, като се съветва с най-добрите Астрономи и Математици на своето време. Той въвежда Юлианският календар, който до голяма степен прилича на днешният Грегориански.
В част от своите реформи, Цезар обявява, като начало на Новата година, 1-ви Януари, от части за да почете римският бог на началото Янус (чието име носи и месеца), чиито две лица му позволявали да вижда назад в миналото и напред в бъдещето. Римляните го отпразнували с жертвопринушения на бог Янус, разменяне на подаръци един с друг, украсяване на домовете с лаврови клонки и шумни партита.
През Средновековието, Християнските лидери, заменили за малко 1-ви Януари, като ден за започване на Новата година, с друг, който имал по-голяма религиозна символика като 25 Декември (Рождество Христово) и 25 Март (Благовещение), но през 1825 г. Папа Григорий XIII, възстановил 1-ви Януари.
Така и до днес този ден е отпразнуван в много странни от Целия Свят, като всяка от тях си има своите традиции и обичаи. :)
Няма коментари:
Публикуване на коментар